Krótkoterminowa lokata czy konto oszczędnościowe?

Krótkoterminowa-lokata-czy-konto-oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe czy lokata krótkoterminowa? To pytanie zadaje sobie wielu konsumentów. Postaramy się na nie odpowiedzieć w poniższym artykule.

Klienci, którzy posiadają oszczędności, zastanawiają się zwykle, w jaki sposób je zainwestować tak, aby nie narażać swojego kapitału na stratę, a jednocześnie zarobić jak najwięcej. Najbezpieczniejsze rozwiązania w takiej sytuacji to produkty bankowe, a w szczególności wcześniej wspomniane lokaty i konta oszczędnościowe. Oczywiście te propozycje mają i zalety, i wady.

Lokata bankowa

Lokaty bankowe to sprawdzone i cenione rozwiązanie dla pomnażania kapitału. Cechują się one stosunkowo atrakcyjnym oprocentowaniem. Z drugiej jednak strony wyższy zysk idzie w parze z koniecznością zamrożenia naszych środków na czas umowy. Ten warunek sprawia, że klienci zwykle nie wybierają najbardziej korzystnych lokat długoterminowych. Boją się, że sytuacja życiowa ulegnie zmianie i będą zmuszeni wyciągnąć pieniądze z lokaty i tym samym stracić wszystkie odsetki.

Konto oszczędnościowe

W przeciwieństwie do lokat konta oszczędnościowe nie zamrażają środków konsumenta. Pozwalają one na wypłatę pieniędzy według ich uznania.

Mogłoby się wydawać, że oszczędzanie połączone ze swobodnym dostępem do środków jest idealnym rozwiązaniem. W praktyce sytuacja jest jednak nieco mniej różowa. Wypłaty z takich kont obarczone są zwykle dodatkowymi opłatami lub są ograniczone ilościowo. Z reguły do założenia konta niezbędne jest także posiadania rachunku osobistego w banku, co może ograniczać korzyści z oszczędzania.

Oprocentowanie w centrum uwagi

Jak widać, oba sposoby oszczędzania mają swoje wady i zalety. Najważniejsze jednak przy wyborze jednego z nich jest oprocentowanie. Tradycyjnie oprocentowanie oferowane przy lokatach jest wyższe niż oprocentowanie oferowane przy kontach oszczędnościowych. Jest ono statystycznie wyższe. Banki próbują temu zaradzić i uatrakcyjniać oferty kont, ale z reguły jest ono podważane tylko przez pierwsze 3 miesiące, po czym spada do standardowego poziomu.

Wybór między kontem oszczędnościowym a lokatą nie jest łatwy. Na pewno należy przed decyzją wziąć pod uwagę naszą sytuację finansową, oczekiwania, a także warunki oferowane przez dany produkt. Należy szczególnie uwzględniać ostateczny zysk i to, czy jest on atrakcyjny w kontekście możliwości dysponowania środkami.