Dlaczego lokaty złotowe są tak nisko oprocentowane?

4 marca 2017

Mimo mniejszej atrakcyjności rynku lokat bankowych zainteresowanie nimi nadal jest duże. Zastanawia tylko, dlaczego lokaty złotowe są tak nisko oprocentowane.

Zainteresowanie lokatami złotowymi i nie tylko złotowymi wyraźnie spada. Powód jest prosty – oprocentowanie lokat stale się zmniejsza, a zyski są coraz niższe. Sprawiły to coraz niższe stopy procentowe. Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej częściej obniżała stopy procentowe, niż podwyższała. Ostatnio obniżyła stopy procentowe o 0,50 proc., więc należy spodziewać się kolejnej obniżki oprocentowania nie tylko kredytów bankowych, co jest pozytywnym zjawiskiem, ale również lokat, co jest dla tego rynku bardzo niekorzystne.

Na coraz niższe oprocentowanie lokat wpływa nie tylko obniżka stóp procentowych, a również nasycenie kapitałowe banków. Banki już nie muszą zbytnio zabiegać o depozyty klientów, ponieważ mają pieniądze na akcje kredytowe. Nic dziwnego, że obniżają oprocentowanie depozytów. Jeżeli komuś zależy na wyższym zysku, może oczywiście sięgnąć po lokaty długoterminowe lub po lokaty strukturyzowane. Lokaty strukturyzowane są lokatami łączonymi zazwyczaj z funduszami inwestycyjnymi i raczej nie można na nich stracić, bowiem wiele ofert zabezpiecza w 100 proc. zainwestowany kapitał. Niestety, na rynku lokat bankowych niewielu jest na nie chętnych.

W czasie kryzysu lokaty bankowe były najbezpieczniejszym sposobem na zabezpieczenie swoich środków finansowych i lokowaniem ich na oprocentowane depozyty. Lokaty bankowe nie tylko nie traciły na wartości, ale przynosiły też konkretne zyski. Ale to już przeszłość. Jeżeli oprocentowanie lokat złotowych niewiele przekracza 3 proc., to dochód wydaje się mocno wątpliwy. Przy decydowaniu się na założenie lokaty bankowej (od czasu do czasu pojawiają się zupełnie przyzwoite oferty), należy sprawdzać, czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne; czy jest to lokata odnawialna oraz jak często przeprowadzana jest kapitalizacja odsetek.

Wysokość oprocentowania lokat złotowych może również zależeć od wysokości deponowanych kwot pieniężnych. Jeżeli klienci deponują duże sumy, banki mogą spojrzeć na nich przychylniejszym okiem i nieco podnieść oprocentowanie. Ale niekoniecznie – wiele też zależy od sytuacji na rynku finansowym. Należy na bieżąco monitorować rynek lokat bankowych i wybierać jak najkorzystniejsze rozwiązania.