Rynek lokat nadal stabilny

Rynek-lokat-nadal-stabilny

Klienci rynku lokat bankowych twierdzą, że jest on wprawdzie stabilny, ale niestety nadal mało atrakcyjny.

Kwestia oprocentowania lokat bankowych niestety już od dawna nie wygląda najlepiej i chwilowo nic nie wskazuje na to, że sytuacja zmieni się na lepsze. Eksperci z tej dziedziny twierdzą, że nie tylko do końca tego roku sytuacja się nie zmieni, ale że kolejny rok wcale nie będzie lepszy. Tym bardziej, iż Rada Polityki Pieniężnej zapowiada, że we wrześniu stopy procentowe zostaną niestety dla rynku lokat bankowych obniżone. Cieszą się z tego kredytobiorcy, ale nie klienci rynku lokat. Stabilność na niskim poziomie procentowym nie jest najlepszą wróżbą, więc mniej niż zwykle jest chętnych na otwieranie lokat bankowych, a więcej osób kieruje swoją uwagę na rynek kont oszczędnościowych, jak również na inwestycje.

Tymczasem rynek lokat bankowych jest różnie oceniany.Jedni twierdzą, że jego atrakcyjność wcale tak bardzo nie ucierpiała, inni, że oprocentowanie lokat bankowych oferowane ostatnio przez banki nie gwarantuje przyzwoitego zysku. Prawdopodobnie i jedni, i drudzy mają swoje racje, ale należy podkreślić, że zainteresowanie tym tematem, może nieco mniejsze niż kiedyś, wciąż jest dość duże. Dlaczego? Ponieważ nadal wiele osób woli oszczędzać na lokatach i mieć z tego niewielki zysk, ale jednak zysk, niż stawiać na mimo wszystko nadal niepewne inwestowanie. Prawda jednak jest taka, że jeżeli nawet znajdziemy na rynku lokat bankowych zupełnie przyzwoite oprocentowanie to zazwyczaj limity wówczas będą ograniczone. Poza tym nie należy zapominać, że od zysku z odsetek trzeba jeszcze odprowadzić podatek dochodowy oraz odjąć współczynnik inflacji. I jeszcze jedno, mianowicie najbardziej atrakcyjne oferty lokat są zazwyczaj kierowane do nowych klientów.

Z oceny ekspertów wynika, że we wrześniu 2014 r. banki nieco podniosły oprocentowanie lokat. Jednak nie tylko na ten aspekt należy patrzeć przy wyborze jak najkorzystniejszych lokat. Ważne są również warunki, częstotliwość kapitalizacji odsetek, a także inne wymagania banków. Dlatego tak potrzebna jest dokładna analiza tego rynku, aby później się nie rozczarować swoim wyborem. Tak czy inaczej, rynek lokat bankowych nadal jest ważnym elementem systemu gospodarczego dla osób, które pragną oszczędzać pieniądze, nie narażając się na ryzyko ich utraty czy też działania inflacji.Dla nich bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych, przekonamy się jeszcze w tym miesiącu, jeżeli jednak to nastąpi, nie będzie to dobry sygnał dla rynku lokat bankowych.